Błędy w inwestowaniu na emeryturę

Masz trzydzieści-czterdzieści lat i czujesz, że jesteś w pełni sił? Twój wiek to najlepszy moment, by zdecydować się na krok, dzięki któremu twoja przyszła emerytura pozwoli ci cieszyć się czasem odpoczynku. Jednym ze sposobów na zgromadzenie kapitału gwarantującego bezpieczną i spokojną jesień życia jest skorzystanie z możliwości jakie dają fundusze inwestycyjne. Na rozpoczęcie zabezpieczania emerytury nigdy nie jest za wcześnie!

Błędy początkującego inwestora

Najpoważniejszym błędem potencjalnego inwestora jest… obawa przed nieznanym. Fundusze inwestycyjne wielu z nas jawią się jako zbiór trudnych pojęć i czynności, co do których z góry zakładamy, że nie będziemy w stanie ich zrozumieć. Zupełnie niesłusznie – pierwszym krokiem w oswajaniu abstrakcji może być lektura internetowej encyklopedii pod hasłem „fundusz inwestycyjny”. Kolejnym – zapoznanie się z publikacjami, prezentującymi podstawy inwestowania w fundusze.

Rzetelnym źródłem informacji są też witryny internetowe towarzystw funduszy inwestycyjnych. Zawierają one na ogół pakiet wiedzy merytorycznej, podanej w przystępny sposób.

Wraz z nabywaną wiedzą, zaczynają pojawiać się pytania: ile i na czym będę w stanie zarobić? Gdzie i w jaki sposób kupić fundusze inwestycyjne? Jak sprawdzić notowania? Tych wątpliwości również nie należy się obawiać. Wyczerpujących informacji udzielą doradcy towarzystw inwestycyjnych.

Niecierpliwość i emocje? Lepiej nie tutaj

Przeszkodą w skutecznym inwestowaniu w fundusze może okazać się brak cierpliwości oraz kierowanie się emocjami. Czujesz zniechęcenie, bo wydaje ci się, że nie masz wystarczającej ilości środków, by inwestować? Spróbuj skorzystać z kalkulatora drobnych oszczędności, dzięki któremu przekonasz się, że tak naprawdę zacząć możesz już dzisiaj.

Warto spróbować pojedynczej, niewielkiej inwestycji na próbę lub skorzystać z dostępnych w Internecie symulatorów funduszy inwestycyjnych. Po założeniu konta możesz zapisać w portfelu fundusze, które wydają ci się atrakcyjne, a następnie monitorować zachodzące w nich zmiany, decydując się na sprzedaż lub kolejne zakupy. Oczywiście jeśli masz wystarczającą ilość czasu, aby śledzić notowania i mocne nerwy. Jeśli nie, powierz swoje oszczędności profesjonalistom. Fundusz inwestycyjny to jeden z efektywniejszych sposobów na długoterminowe oszczędzanie i pomnażanie kapitału, leżący w zasięgu przeciętnego inwestora. Jeśli zapoznamy się z mechanizmami, jakie rządzą operacjami, unikniemy hazardu inwestycyjnego z serii: spróbuję, może się uda. Lepiej będzie, jeśli uda się dlatego, że podjęliśmy świadome i przemyślane decyzje.

Czym się różni fundusz?...
Pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę a oszczędzaniem na cele krótkoterminowe istnieje główna różnica: odległość do celu. Na wymarzony wyjazd urlopowy fundusze będziemy gromadzić przez rok, może dwa lata. Emerytura to dla dzisiejszego trzydziestolatka perspektywa ponad trzydziestu lat oszczędzania. Czysta abstrakcja, prawda? Cel wydaje się bardzo odległy, w związku z czym częściej jesteśmy skłonni odłożyć jego realizację na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem, odsuwanie początku inwestowania na emeryturę to nie tylko perspektywa zgromadzenia mniejszego kapitału, ale i mniejszego zysku z odsetek kapitału. Dlatego, im większy kapitał chcemy zgromadzić na emeryturę, tym szybciej opłaca się zainteresować funduszami inwestycyjnymi.

To straszne ryzyko inwestycyjne

Wyprawa zagraniczna, aparat fotograficzny, samochód – cele te są stosunkowo proste do realizacji. Zawierają się w schemacie: zaoszczędzenie -> zakup -> koniec operacji. Tymczasem osiągnięcie satysfakcjonującej wysokości świadczeń emerytalnych zależy od umiejętności pomnażania własnych zasobów przez co najmniej kilkanaście lat. Dodatkowo, emerytura stanowi cel dużo mniej atrakcyjny i zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy odległy.

Warto uświadomić sobie, że ta odległość do momentu, kiedy zaczniemy korzystać ze świadczeń emerytalnych jest wbrew pozorom argumentem świadczącym na korzyść funduszy inwestycyjnych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na szerokie możliwości, jakie daje  inwestowanie w fundusze.

Nie należy zapominać, że z funduszami inwestycyjnymi zawsze związane jest ryzyko inwestycyjne, czyli istniejące prawdopodobieństwo, że wartość naszego funduszu może czasowo ulec zmniejszeniu. Budowanie kapitału bez ryzyka to między innymi decyzja o lokatach terminowych, które w zamian za bezpieczeństwo kapitału oferują ograniczony zysk. Z kolei dochód z akcyjnego funduszu inwestycyjnego może wielokrotnie przebić oprocentowanie lokaty bankowej,  nie gwarantując równocześnie określonej stopy zwrotu. Z tego powodu bardziej opłacalny jest dłuższy horyzont inwestycyjny: rynek finansowy przejawia tendencje wzrostowe w dłuższych okresach.

Jak inwestować?

  • Oswój fundusze inwestycyjne. Nie bój się pytać, sprawdzać, porównywać. Skorzystaj z kalkulatora oszczędności, symulatorów funduszy inwestycyjnych.
  • Nigdy nie jest za wcześnie w inwestowanie na emeryturę. Wcześniejsza decyzja to nie tylko perspektywa większego kapitału, ale również komfort korzystania z możliwości generujących wyższy zysk kosztem większego ryzyka.
  • Nie kieruj się emocjami. Rzetelna wiedza o prawidłowościach rządzących spadkiem i wzrostem wartości inwestycji to o wiele skuteczniejszy środek do celu niż losowe podejmowanie decyzji na chybił-trafił.
  • Kalkuluj zyski. Na bilans inwestora składa się nie tylko wizja dochodu, ale również czasowe straty, które nie powinny być impulsem do rezygnacji z zainteresowania funduszami inwestycyjnymi.
Jeśli zapoznamy się z mechanizmami, jakie rządzą operacjami, unikniemy hazardu inwestycyjnego z serii: spróbuję, może się uda. Lepiej będzie, jeśli uda się dlatego, że podjęliśmy świadome i przemyślane decyzje.
Nota prawna >

Pozostałe artykuły

Uczyń dziecko bogatym!

Sposób na zapewnienie swoim dzieciom i wnukom zabezpieczenia na przyszłość.

Wirtualne inwestycje – nowy trend?

Inwestycje wkraczają w wymiar wirtualny

Nie boisz się ryzyka?

Oto produkty dla Ciebie!

Bank czy fundusz?

Gdzie możesz liczyć na większy zysk?

Podczas wzrostów i spadków

Jak inwestować w akcje?

Zalety oszczędzania długoterminowego

Marzysz o kupnie samochodu, mieszkania lub domu?

W co zainwestować tysiąc i milion?

W pierwszej kolejności określ swój profil inwestycyjny

Ryzyka i tak nie unikniesz

Ale pojęcie ryzyka jest względne i pojmowane bardzo indywidualnie

Żyjesz chwilą? A może spróbujesz oszczędzać?

"Jakoś to będzie" i inne pułapki domowej ekonomii

Błędy w inwestowaniu na emeryturę

Niecierpliwość i emocje? Lepiej nie tutaj

Dolce vita emeryta

Oszczędzanie, czy strategie inwestycyjne?

Jak określić własne strategie inwestycyjne?

Wybór strategii inwestycyjnych - jak go dokonać?

Inwestycje przyszłego emeryta

Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie na emeryturze?

Inwestycje lepsze niż lokata?

Poznaj możliwości inwestycyjne programu Bonus VIP

Kobieta na zakupach

Nie musisz rezygnować z comiesięcznej przyjemności robienia zakupów...

Fundusz inwestycyjny od kuchni

Jak to wygląda na co dzień?

Fundusze inwestycyjne

Zarabiaj, gdy inni tracą!

Jak czytać rankingi funduszy inwestycyjnych?

Co jest ważne podczas analizowania rankingów funduszy inwestycyjnych?

Zysk i spadek bez podatku? Ależ tak!

Skorzystaj z możliwości podatkowych jakie daje Multibonus i Bonus VIP

zwiń / rozwiń

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku
do piątku w godzinach 9:00-20:00.

22 563 22 35

Zostaw kontakt
oddzwonimy

Skontaktujemy się z Tobą bezpłatnie w wybranym przez Ciebie czasie.

Zamów rozmowę

Porozmawiaj
o inwestowaniu online

Wirtualny Oddział czynny od
poniedziałku do piątku g. 9:00-20:00.
dowiedz się więcej

Połącz

Znajdź agenta
lub placówkę

Wyszukaj agenta lub placówkę w swojej okolicy. Jesteśmy w całej Polsce.

Znajdź