FAQ

Chcę zmienić numer rachunku bankowego (Aviva Investors 24) w formie oświadczenia. Jak to zrobić?

Możesz to zrobić, ale dopiero po weryfikacji Twojej tożsamości. Odpowiednie oświadczenie można złożyć w najbliższym Oddziale lub u Doradcy ds. Ubezpieczeń i Inwestycji Avivy.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Czy mogę dokonać przelewu z nie swojego rachunku (Aviva Investors 24)?

Nie. Musisz być jedynym właścicielem rachunku, z którego dokonujesz przelewu.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Co się stanie, jeżeli w pierwszej wpłacie przeleję kwotę w innej wysokości, niż ta, którą zadeklarowałem przy rejestracji (Aviva Investors 24)?

Jeżeli pierwsza wpłata jest w innej wysokości, niż zadeklarowana, ale nie mniejsza, niż kwota minimalna dla danego funduszu to zostanie przyjęta przez system.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Jeżeli już się zarejestrowałem, to kiedy mogę wykonać pierwszą wpłatę (Aviva Investors 24)?

Sugerujemy, żebyś zrobił to jak najszybciej.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Niechcący przy rejestracji podałem złe dane (Aviva Investors 24). Co robić?

Zgłoś to korzystając z naszej infolinii pod nr telefonu  +48 22 557 44 44.
Konsultanci infolinii są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 20:00

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Jakie dokumenty muszę mieć przy sobie, żeby móc się zarejestrować Aviva Investors 24?

Wystarczy Twój dowód lub paszport. Będziemy Cię także prosić o podanie Twojego numeru rachunku bankowego, z którego będzie zrealizowana pierwsza wpłata.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Jak zarejestrować się i dokonać pierwszej wpłaty w Aviva Investors 24?

To bardzo proste i nie zabierze Ci wiele czasu. Tylko pięć kroków wystarczy, żeby móc inwestować przez Internet. Sprawdź >>

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Jaka jest różnica pomiędzy konwersją i zamianą pomiędzy funduszami?

Konwersja, to przenoszenie środków pomiędzy funduszami. Jest to operacja zamiany na podstawie jednego zlecenia - jednostek w jednym funduszu na jednostki innego (fundusz docelowy) w ramach tego samego towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Podczas realizacji zlecenia pobierany jest 19% podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek „Belki”).

Zamiana polega na przenoszeniu środków pomiędzy różnymi subfunduszami w ramach danego funduszu parasolowego. Podatek od zysków pobierany jest dopiero wtedy, gdy Uczestnik dokona odkupienia środków z funduszu parasolowego lub konwersji do subfunduszu wchodzącego w skład innego funduszu parasolowego.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Czym jest jednostka uczestnictwa funduszu inwestycyjnego?

Jednostka uczestnictwa to część funduszu inwestycyjnego będąca proporcjonalnym udziałem w jego aktywach. Jednostki uczestnictwa w funduszu są na bieżąco wyceniane (na podstawie zmieniającej się wartości aktywów funduszu), dzięki czemu inwestujący jest w stanie określić swój stan posiadania. Inwestycja w fundusz inwestycyjny jest równoznaczna z zakupem jednostek uczestnictwa.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Czym jest fundusz parasolowy?

Fundusz parasolowy to rodzaj funduszu inwestycyjnego złożonego z subfunduszy, realizujących różne strategie inwestycyjne i o różnym profilu inwestycyjnym. Dzięki formie funduszu parasolowego można dowolnie przenosić środki z jednego subfunduszu do drugiego, bez płacenia za każdym razem podatku od dochodów kapitałowych („tzw. podatku Belki”). Nie oznacza to jednak, że podatek po prostu przepada i ewentualne zyski w pełnej kwocie trafiają do kieszeni inwestora. Płatność podatku zostaje odroczona do momentu całkowitego wycofania kapitału z danego funduszu parasolowego. Przy naliczaniu podatku wszystkie zyski i straty poniesione na poszczególnych subfunduszach są kompensowane. Dzięki temu mechanizmowi, jeśli np. stracimy w jednym subfunduszu a w drugim zarobimy, zapłacimy podatek tylko od różnicy zysku i straty. Daje to możliwość elastycznego zarządzania swoimi pieniędzmi, w zależności od aktualnej sytuacji na rynku.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Co to jest fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny lokuje zebrane od klientów środki pieniężne w różnych rodzajach papierów wartościowych, takich jak: akcje, obligacje czy instrumenty rynku pieniężnego. Podstawową zasadą strategii inwestycyjnej funduszu jest wypracowanie zysku przy ograniczonym ryzyku. Fundusze inwestycyjne różnią się między sobą poziomem ryzyka i związanym z nim rodzajem instrumentu finansowego, w który lokują swoje aktywa. Różnice dotyczą także horyzontu czasowego inwestycji i celów inwestycyjnych. Nie ma dwóch identycznych funduszy inwestycyjnych.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Czy od zysków z inwestycji trzeba opłacić podatek od zysków kapitałowych?

Zyski osiągnięte z inwestycji w fundusze inwestycyjne są objęte podatkiem od zysków kapitałowych zwanym „podatkiem Belki”. Jest to liniowa stawka podatkowa na poziomie 19%, obowiązująca od 1 stycznia 2004 roku. Podatek jest automatycznie pobierany w momencie zbycia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Na jakie zyski można liczyć inwestując w fundusze Aviva Investors?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że fundusze inwestycyjne nie dają gwarancji osiągnięcia zysków.
W ofercie Avivy Investors znajdziesz fundusze,  które różnią się między sobą skalą ryzyka, a także możliwymi zyskami. Zobacz kategorie Funduszy inwestycyjnych Aviva Investors i poziom ryzyka z nimi związany.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Jak wybrać właściwy fundusz z oferty Aviva Investors?

Po przeczytaniu naszego poradnika  nie powinieneś mieć z tym kłopotu. Gdybyś miał jakiekolwiek wątpliwości możesz zwrócić się do jednego z naszych Przedstawicieli, który chętnie pomoże Ci dobrać fundusze, najlepiej dopasowane do Twoich oczekiwań i możliwości. Aby umówić się na spotkaie, zadzwoń na naszą infolinię pod numer +48 22 557 44 44 (pon.-pt. g. 8:00-20:00).

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie

Czy w fundusze mogę zainwestować małe kwoty?

Inwestując przez Internet możesz zainwestować naprawdę niewielkie pieniądze. Minimalna wysokość pierwszej wpłaty do dowolnego funduszu wynosi 1 000 złotych, a kolejne to zaledwie 50 złotych.

Czy odpowiedź była pomocna?

tak nie
zwiń / rozwiń

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku
do piątku w godzinach 9:00-20:00.

22 557 44 44

Zostaw kontakt
oddzwonimy

Skontaktujemy się z Tobą bezpłatnie w wybranym przez Ciebie czasie.

Zamów rozmowę

Porozmawiaj
o inwestowaniu online

Wirtualny Oddział czynny od
poniedziałku do piątku g. 9:00-20:00.
dowiedz się więcej

Połącz

Znajdź agenta
lub placówkę

Wyszukaj agenta lub placówkę w swojej okolicy. Jesteśmy w całej Polsce.

Znajdź