Jak określić własne strategie inwestycyjne?

Gromadzisz pieniądze na rachunku bankowym i zamierzasz je zainwestować? A może planujesz systematycznie odkładać drobne kwoty, aby stopniowo je pomnażać? Przed Tobą ważna decyzja - wybór strategii inwestycyjnych, które pozwolą Ci zrealizować zamierzony cel finansowy. Jak go dokonać? Pierwszym krokiem jest określenie własnego profilu inwestycyjnego.

Cel i ryzyko inwestycyjne

Cel inwestycyjny to nic innego, jak odpowiedź na pytanie: co chcę osiągnąć poprzez inwestycję swoich oszczędności?

Może nim być m.in.:

  • maksymalizacja dochodów, czyli osiągnięcie jak najwyższych zysków z wniesionego kapitału. Strategie inwestycyjne umożliwiające realizację tego celu adresowane są głównie do osób, które nie boją się ryzyka i czasowych spadków wartości ulokowanych środków.
  • stały dochód - w tym przypadku liczy się przede wszystkim gwarancja zysku, a nie jego wysokość. Stały dochód jest celem osób, które nie chcą ryzykować okresowym, nagłym spadkiem wartości zainwestowanego kapitału.
  • ochrona przed inflacją – strategie inwestycyjne, których celem jest zabezpieczenie wniesionych środków przed spadkiem ich wartości, wybierane są najczęściej przez osoby nieskłonne do ryzyka. W tym przypadku najważniejsza jest stabilizacja finansowa, mniej istotna - wysokość zysku.

Wiek i horyzont inwestycyjny

W wyborze odpowiedniej strategii ogromne znaczenie ma również wiek osoby, która chce zainwestować swoje oszczędności – dwudziestopięciolatek będzie miał prawdopodobnie zupełnie inne cele finansowe i większą skłonność do ryzyka niż sześćdziesięciolatek. Dla przykładu - młoda osoba stojąca u progu dorosłego życia, chcąc kupić mieszkanie, zdecyduje się na maksymalizację zysku. Natomiast ktoś, kogo dzieli kilka lub kilkanaście lat do emerytury, będzie oczekiwał stabilizacji, a swoje pieniądze ulokuje w funduszu, który będzie dla niego dodatkowym, stałym źródłem dochodu.

Kolejnym kryterium w wyborze strategii inwestycyjnej jest horyzont inwestycyjny, czyli okres, na który chcemy ulokować pieniądze w dany fundusz. Jeśli ktoś chce zainwestować oszczędności na wiele lat i wie, że nie będzie w tym czasie z nich korzystał, może postawić na maksymalizację zysku, która najczęściej jest osiągana w perspektywie długofalowej. Natomiast osoba, która zamierza ulokować środki na bardzo krótki okres, np. dwóch lat, będzie mogła liczyć na systematyczny dochód o średniej wysokości bez ponoszenia większego ryzyka.

Wybrane strategie inwestycyjne

Jesteś trzydziestolatkiem i chcesz ulokować oszczędności na co najmniej dziesięć lat. Nie jesteś ekspertem, ale posiadasz wiedzę i doświadczenie w inwestowaniu w akcje. Zależy Ci na tym, aby zyskać jak najwięcej, dlatego liczysz się z czasowymi spadkami wartości Twojego kapitału. Idealną strategią inwestycyjną będzie dla Ciebie Strategia Dynamiczna, która w perspektywie długofalowej może przynieść Ci dużo większy zysk niż ten, jaki uzyskałbyś, gromadząc środki na tradycyjnej lokacie bankowej.

Masz czterdzieści dwa lata, a Twoja wiedza o inwestycjach jest niewielka. Przez wiele lat oszczędzałeś, dlatego teraz chcesz uchronić swój kapitał przed spadkiem wartości. Zamierzasz ulokować go na osiem lat, ale nie lubisz dużego ryzyka - zależy Ci przede wszystkim na stabilizacji finansowej. Jakie strategie inwestycyjne będą dla Ciebie najlepsze? Możesz wybrać Strategię Stabilnego Wzrostu, w ramach której 20% Twoich środków zostanie ulokowanych w akcjach – po kilku latach przyniosą Ci zysk przekraczający poziom inflacji. Natomiast pozostałe 80% kapitału zostanie zainwestowane w taki sposób, aby zminimalizować wahania jego wartości.

Masz pięćdziesiąt osiem lat i pozostało Ci tylko kilka lat do wymarzonej emerytury. Nie znasz się na inwestycjach, bo nigdy nie miałeś z nimi styczności, więc nie chcesz ryzykować. Zamierzasz jednak zabezpieczyć się na przyszłość, szukając dodatkowego, stałego źródła dochodu. Najlepsza dla Ciebie będzie Strategia Ochrony Kapitału, która nie wiąże się z ryzykiem i pozwala na stabilny dochód z inwestycji.

Kryterium w wyborze strategii inwestycyjnej jest horyzont inwestycyjny, czyli okres, na który chcemy ulokować pieniądze w dany fundusz.
Nota prawna >

Pozostałe artykuły

Uczyń dziecko bogatym!

Sposób na zapewnienie swoim dzieciom i wnukom zabezpieczenia na przyszłość.

Wirtualne inwestycje – nowy trend?

Inwestycje wkraczają w wymiar wirtualny

Nie boisz się ryzyka?

Oto produkty dla Ciebie!

Bank czy fundusz?

Gdzie możesz liczyć na większy zysk?

Podczas wzrostów i spadków

Jak inwestować w akcje?

Zalety oszczędzania długoterminowego

Marzysz o kupnie samochodu, mieszkania lub domu?

W co zainwestować tysiąc i milion?

W pierwszej kolejności określ swój profil inwestycyjny

Ryzyka i tak nie unikniesz

Ale pojęcie ryzyka jest względne i pojmowane bardzo indywidualnie

Żyjesz chwilą? A może spróbujesz oszczędzać?

"Jakoś to będzie" i inne pułapki domowej ekonomii

Błędy w inwestowaniu na emeryturę

Niecierpliwość i emocje? Lepiej nie tutaj

Dolce vita emeryta

Oszczędzanie, czy strategie inwestycyjne?

Jak określić własne strategie inwestycyjne?

Wybór strategii inwestycyjnych - jak go dokonać?

Inwestycje przyszłego emeryta

Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie na emeryturze?

Inwestycje lepsze niż lokata?

Poznaj możliwości inwestycyjne programu Bonus VIP

Kobieta na zakupach

Nie musisz rezygnować z comiesięcznej przyjemności robienia zakupów...

Fundusz inwestycyjny od kuchni

Jak to wygląda na co dzień?

Fundusze inwestycyjne

Zarabiaj, gdy inni tracą!

Jak czytać rankingi funduszy inwestycyjnych?

Co jest ważne podczas analizowania rankingów funduszy inwestycyjnych?

Zysk i spadek bez podatku? Ależ tak!

Skorzystaj z możliwości podatkowych jakie daje Multibonus i Bonus VIP

zwiń / rozwiń

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku
do piątku w godzinach 9:00-20:00.

22 563 22 35

Zostaw kontakt
oddzwonimy

Skontaktujemy się z Tobą bezpłatnie w wybranym przez Ciebie czasie.

Zamów rozmowę

Porozmawiaj
o inwestowaniu online

Wirtualny Oddział czynny od
poniedziałku do piątku g. 9:00-20:00.
dowiedz się więcej

Połącz

Znajdź agenta
lub placówkę

Wyszukaj agenta lub placówkę w swojej okolicy. Jesteśmy w całej Polsce.

Znajdź