Miłość i pieniądze. Połączcie swoje siły!

Planowanie przyszłości finansowej nowej rodziny jest równie ważne, jak perfekcyjne przygotowanie ceremonii zaślubin i wesela. Bardzo często skupiając się na detalach ślubu zapominamy o tym, co będzie po nim: gdzie zamieszkamy, jak będziemy finansować wspólne życie. Planując wesele powinniśmy pomyśleć również o długofalowych strategiach finansowych. Związek to doskonały sposób na wspólne oszczędzanie i budowanie razem majątku. Działając w parze, zmniejszamy koszty utrzymania dzięki, na przykład zamieszkaniu w jednym lokalu, a zwiększoną kwotę środków możemy regularnie inwestować.

We dwoje łatwiej obniżyć koszty

Według raportu CBOS z listopada 2012 roku (Polak na rynku finansowym) 44% badanych uznało, że nie orientuje się w kwestiach inwestowania. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy pomnażać swoich oszczędności, nawet jeżeli brak nam wystarczającej wiedzy na ten temat. Wzajemne wsparcie i chęć osiągnięcia stabilizacji finansowej powinny być dla nas w takiej sytuacji motywacją do skorzystania np. z pomocy doradcy inwestycyjnego. Jakie zatem są pierwsze kroki do osiągnięcia wspólnego zaplecza finansowego? Mieszkając razem, jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować miesięczne wydatki oraz określić zasoby finansowe, które następnie możemy zainwestować. Na początek mogą to być pieniądze otrzymane w prezencie ślubnym, następnie premia za dobre wyniki w pracy, bądź kwoty zaoszczędzone dzięki optymalizacji bieżących wydatków. Kawa w drodze do pracy, popcorn w kinie czy sushi na wynos nie muszą być stałym punktem codziennego życia, a na tego typu drobnych oszczędnościach stosunkowo łatwo będzie nam budować kapitał. Podobnie możemy odkładać pieniądze zaoszczędzone dzięki wspólnemu życiu: mieszkając razem, nie duplikujemy czynszu, dokonujemy jednorazowych opłat stałych za wodę, prąd, czy gaz. Oszczędzamy również płacąc jeden abonament za Internet, czy telewizję. Tak pozyskane pieniądze możemy co miesiąc inwestować.

Plan inwestycyjny warto stworzyć już na początku małżeństwa. Dzięki temu będziemy mogli pozwolić sobie na bardziej ryzykowne inwestycje ze względu na czas, w którym pieniądze będą pracowały na naszą przyszłość – im dłuższy okres inwestowania, tym mniej odczuwalne będą konsekwencje przejściowej (bo rynki finansowe są z natury cykliczne) utraty części zysków w wyniku np. bessy na giełdzie. Pamiętajmy jednak o tym, aby dywersyfikować środki, czyli lokować w różne instrumenty finansowe, również te uznane za bezpieczne, chociaż mniej dochodowe. Dzięki dywersyfikacji nie ryzykujemy utraty środków na emeryturę w sytuacji niepowodzenia części naszych inwestycji.

Ile i jak inwestować

W raporcie Expandera z 30 września 2011 roku podano, ile powinno odkładać przeciętne małżeństwo, aby nie musieć ograniczać swoich wydatków na starość. Rozpoczynając oszczędzanie w wieku 30 lat powinniśmy odkładać 10% wspólnych dochodów netto. Przykładowo, jeśli para zarabia łącznie ok. 5500 zł netto miesięcznie, powinna co miesiąc odkładać ok. 550 zł, aby zachować podobny standard życia na emeryturze. Jeżeli jednak odsuniemy decyzję o rozpoczęciu oszczędzania w czasie, zmieni się wysokość kwot, które będziemy musieli odkładać. Jeżeli rozpoczniemy oszczędzanie w wieku 40 lat, kwota oszczędności powinna wynosić już 20% wspólnych dochodów netto, a dla małżonków w wieku 50 lat to już astronomiczne 50% łącznych zarobków. Oznacza to, że przesuwając decyzję o rozpoczęciu oszczędzania zaledwie o dziesięć, czy dwadzieścia lat musimy odkładać znacznie większe kwoty, aby nasze życie na emeryturze nie wymagało wyrzeczeń. Wynika to m.in. z tzw. efektu śnieżnej kuli. W każdym miesiącu odsetki naliczane są od kwoty powiększonej o odsetki z poprzednich miesięcy. Zależność ta nazywana jest także „magią procentu składanego”.  Początkowo zysk z tego tytułu jest niewielki, jednak wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej istotny, znacząco zwiększając nasz kapitał. Warunkiem jest niewypłacanie odsetek przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W związku z powyższym, im wcześniej rozpoczniemy oszczędzanie w celu zagwarantowania sobie wysokiej jakości życia na emeryturze, tym mniejsze kwoty w ramach miesięcznego budżetu będziemy musieli przeznaczyć na ten cel, a to oznacza mniej wyrzeczeń w ramach wspólnego, małżeńskiego życia.

Aby uniknąć sporów o finanse warto pamiętać o pięciu złotych zasadach prowadzenia wspólnego budżetu, określonych przez ZFDF czyli Związek Firm Doradztwa Finansowego.
Są to:

  1. Rozmowa o finansach – wspólne omawianie wydatków i wybór produktów finansowych.
  2. Kontrola wydatków  – określenie drobnych kwot, które skutecznie można zainwestować.
  3. Wspólne planowanie większych wydatków.
  4. Stały wgląd w budżet.
  5. Systematyczne odkładanie zaplanowanych kwot. 
Niezależnie od wieku należy podjąć trud oszczędzania na emeryturę. Warto zdać sobie sprawę, że kwoty emerytur wypłacane ze środków publicznych będą zbyt niskie, aby zapewnić pożądany standard życia. Wspólnie odkładając i inwestując, skutecznie wpłyniemy na wartość zgromadzonego kapitału. Razem znaczy więcej.
Związek to doskonały sposób na wspólne oszczędzanie i budowanie razem majątku. Działając w parze, możemy zmniejszyć koszty utrzymania na przykład dzięki zamieszkaniu w jednym mieszkaniu, a zwiększoną kwotę środków możemy regularnie inwestować.
Nota prawna >

Pozostałe artykuły

Uczyń dziecko bogatym!

Sposób na zapewnienie swoim dzieciom i wnukom zabezpieczenia na przyszłość.

Wirtualne inwestycje – nowy trend?

Inwestycje wkraczają w wymiar wirtualny

Nie boisz się ryzyka?

Oto produkty dla Ciebie!

Bank czy fundusz?

Gdzie możesz liczyć na większy zysk?

Podczas wzrostów i spadków

Jak inwestować w akcje?

Zalety oszczędzania długoterminowego

Marzysz o kupnie samochodu, mieszkania lub domu?

W co zainwestować tysiąc i milion?

W pierwszej kolejności określ swój profil inwestycyjny

Ryzyka i tak nie unikniesz

Ale pojęcie ryzyka jest względne i pojmowane bardzo indywidualnie

Żyjesz chwilą? A może spróbujesz oszczędzać?

"Jakoś to będzie" i inne pułapki domowej ekonomii

Błędy w inwestowaniu na emeryturę

Niecierpliwość i emocje? Lepiej nie tutaj

Dolce vita emeryta

Oszczędzanie, czy strategie inwestycyjne?

Jak określić własne strategie inwestycyjne?

Wybór strategii inwestycyjnych - jak go dokonać?

Inwestycje przyszłego emeryta

Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie na emeryturze?

Inwestycje lepsze niż lokata?

Poznaj możliwości inwestycyjne programu Bonus VIP

Kobieta na zakupach

Nie musisz rezygnować z comiesięcznej przyjemności robienia zakupów...

Fundusz inwestycyjny od kuchni

Jak to wygląda na co dzień?

Fundusze inwestycyjne

Zarabiaj, gdy inni tracą!

Jak czytać rankingi funduszy inwestycyjnych?

Co jest ważne podczas analizowania rankingów funduszy inwestycyjnych?

Zysk i spadek bez podatku? Ależ tak!

Skorzystaj z możliwości podatkowych jakie daje Multibonus i Bonus VIP

zwiń / rozwiń

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku
do piątku w godzinach 9:00-20:00.

22 563 22 35

Zostaw kontakt
oddzwonimy

Skontaktujemy się z Tobą bezpłatnie w wybranym przez Ciebie czasie.

Zamów rozmowę

Porozmawiaj
o inwestowaniu online

Wirtualny Oddział czynny od
poniedziałku do piątku g. 9:00-20:00.
dowiedz się więcej

Połącz

Znajdź agenta
lub placówkę

Wyszukaj agenta lub placówkę w swojej okolicy. Jesteśmy w całej Polsce.

Znajdź