Nie boisz się ryzyka?

Zamierzasz zainwestować swoje oszczędności i osiągnąć jak najwyższy zysk, dlatego możesz zaakceptować okresowe spadki wartości Twojego kapitału? Interesują Cię wyłącznie inwestycje długoterminowe, bo wiesz, że w międzyczasie nie będziesz musiał wypłacać ulokowanych środków? Idealne dla Ciebie będą akcje – jednak zanim zdecydujesz się na ich kupno, powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami inwestowania w akcje.

Bądź cierpliwy
Bez cierpliwości ani rusz! Inwestycje w akcje przynoszą wysokie zyski, ale w okresie spadku na giełdzie mogą powodować okresowe straty. Należy się na to przygotować i nie wypłacać ulokowanych środków pod wpływem impulsu. Wbrew pozorom to właśnie inwestycje długoterminowe obniżają poziom ryzyka – zazwyczaj lepiej cierpliwie przeczekać okres spadków niż wypłacać ulokowane środki, ponieważ w pierwszym przypadku będziesz miał szansę odrobić straty, w drugim już nie.
Warto również określić poziom spadków, który jest dla Ciebie do zaakceptowania i konsekwentne się tego trzymać. Jeśli w okresie bessy na giełdzie wielkość strat przekroczy Twoje założenia, zrezygnujesz z inwestycji. Natomiast, jeśli będzie utrzymywała się w granicy normy, uzbroisz się w cierpliwość i poczekasz na okres wzrostów.

Śledź trendy
Rynki finansowe na całym świecie są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli po otwarciu dnia spadną ceny akcji na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych lub na Wall Street w Nowym Jorku, bardzo możliwe, że podobnie będzie w Europie.
Nie powinieneś jednak inwestować w akcje pod wpływem mody czy informacji przekazywanych przez media. Zbyt częste zmiany strategii inwestycyjnej (np. sprzedaż jednych akcji po to, aby kupić inne) mogą być bardzo niekorzystne. Największe zyski przynosi ulokowanie środków na dłuższy okres w  portfel akcji wielu spółek. Ponadto nie wszystkie informacje przekazywane w mediach są wiarygodne, dlatego podejmowanie decyzji finansowych pod ich wpływem jest bardzo ryzykowne.

Postaw na fundusze akcji
Jeśli nie posiadasz szerokiej wiedzy i dużego doświadczenia w inwestowaniu w akcje, nie powinieneś tego robić na własną rękę. Zarabianie na inwestycjach finansowych nie jest łatwe, dlatego osoby, które nie znają mechanizmów rządzących rynkiem papierów wartościowych, powinny  zdecydować się na kupno funduszy akcji. Najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonych i solidnych firm, ponieważ to właśnie one będą zarządzały Twoim kapitałem.

Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to podział ulokowanego kapitału na kilka części tak, aby nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. To znacząco minimalizuje ryzyko strat, szczególnie gdy zainwestujesz w różnego rodzaju produkty finansowe. Najlepiej wybrać takie, których notowania mają na siebie jak najmniejszy wpływ. Możesz zdecydować się również na inwestycje w bony skarbowe, obligacje, dzieła sztuki, nieruchomości, wino, waluty czy metale szlachetne.
Przy wyborze papierów wartościowych warto zdecydować się na kupno akcji więcej niż jednej spółki. Jeśli postawisz wszystko na jedną szalę, w okresie spadków na giełdzie stracisz na wartości całego portfela inwestycyjnego. Dokonując zakupu akcji dwudziestu czy trzydziestu spółek, w przypadku spadku notowań jednych z nich, będziesz w stanie odrobić straty, a nawet zarobić, dzięki pozostałym.
Inwestowanie w akcje nie jest łatwe, jednak przy odrobinie cierpliwości i odpowiedniej strategii, może przynieść Ci naprawdę duży zysk. Warto jednak zdać się na doświadczenie ekspertów i nie bać się ryzyka.
Bez cierpliwości ani rusz! Inwestycje w akcje przynoszą wysokie zyski, ale w okresie spadku na giełdzie mogą powodować okresowe straty. Należy się na to przygotować i nie wypłacać ulokowanych środków pod wpływem impulsu.
Nota prawna >

Pozostałe artykuły

Uczyń dziecko bogatym!

Sposób na zapewnienie swoim dzieciom i wnukom zabezpieczenia na przyszłość.

Wirtualne inwestycje – nowy trend?

Inwestycje wkraczają w wymiar wirtualny

Nie boisz się ryzyka?

Oto produkty dla Ciebie!

Bank czy fundusz?

Gdzie możesz liczyć na większy zysk?

Podczas wzrostów i spadków

Jak inwestować w akcje?

Zalety oszczędzania długoterminowego

Marzysz o kupnie samochodu, mieszkania lub domu?

W co zainwestować tysiąc i milion?

W pierwszej kolejności określ swój profil inwestycyjny

Ryzyka i tak nie unikniesz

Ale pojęcie ryzyka jest względne i pojmowane bardzo indywidualnie

Żyjesz chwilą? A może spróbujesz oszczędzać?

"Jakoś to będzie" i inne pułapki domowej ekonomii

Błędy w inwestowaniu na emeryturę

Niecierpliwość i emocje? Lepiej nie tutaj

Dolce vita emeryta

Oszczędzanie, czy strategie inwestycyjne?

Jak określić własne strategie inwestycyjne?

Wybór strategii inwestycyjnych - jak go dokonać?

Inwestycje przyszłego emeryta

Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie na emeryturze?

Inwestycje lepsze niż lokata?

Poznaj możliwości inwestycyjne programu Bonus VIP

Kobieta na zakupach

Nie musisz rezygnować z comiesięcznej przyjemności robienia zakupów...

Fundusz inwestycyjny od kuchni

Jak to wygląda na co dzień?

Fundusze inwestycyjne

Zarabiaj, gdy inni tracą!

Jak czytać rankingi funduszy inwestycyjnych?

Co jest ważne podczas analizowania rankingów funduszy inwestycyjnych?

Zysk i spadek bez podatku? Ależ tak!

Skorzystaj z możliwości podatkowych jakie daje Multibonus i Bonus VIP

zwiń / rozwiń

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku
do piątku w godzinach 9:00-20:00.

22 563 22 35

Zostaw kontakt
oddzwonimy

Skontaktujemy się z Tobą bezpłatnie w wybranym przez Ciebie czasie.

Zamów rozmowę

Porozmawiaj
o inwestowaniu online

Wirtualny Oddział czynny od
poniedziałku do piątku g. 9:00-20:00.
dowiedz się więcej

Połącz

Znajdź agenta
lub placówkę

Wyszukaj agenta lub placówkę w swojej okolicy. Jesteśmy w całej Polsce.

Znajdź