Uczyń dziecko bogatym!

Sposób zarządzania oszczędnościami w dużej mierze zależy od celu, w jakim postanowiliśmy je zgromadzić. Istnieją sytuacje, w których faktycznie wystarczy lokować co miesiąc określoną kwotę na koncie oszczędnościowym lub w krótkoterminowych lokatach. Odkładanie względnie niedużych sum może mieć sens w przypadku, kiedy w najbliższym półroczu planujemy kupić lepszy sprzęt grający, czy chcemy wyjechać na tygodniowe wakacje w ciepłe kraje. W sytuacji, kiedy cel jest doraźny, a jego realizacja wymaga paromiesięcznej konsekwencji w planowaniu wydatków, oszczędzanie może nawet przybrać formę regularnego odkładania 100 złotych do szuflady.

Po zebraniu kwoty niezbędnej do realizacji powziętego zamierzenia, wypłacamy ją z konta lub wyjmujemy ze skarbonki, udajemy się do sklepu lub biura podróży i finalizujemy nasz plan, zyskując doraźnie poczucie spełnionego marzenia. Oczywiście nie każdy cel wymagający gromadzenia kapitału uda nam się osiągnąć poprzez samo odkładanie określonej sumy: na przeszkodzie, zwłaszcza planom długoterminowym, stanąć może chociażby spadek wartości pieniądza lub zbyt długi czas jaki musielibyśmy poświęcić na zbieranie całości planowanej kwoty.

Oszczędzanie długoterminowe
Myśl o odkładaniu pieniędzy nie zawsze związana jest z realizacją doraźnych marzeń i pragnień. Posiadając dzieci, zastanawiamy się często nad kwestią finansowania ich studiów. Kiedy są już dorosłe i założyły rodziny, zaczynamy rozważać, w jaki sposób zabezpieczymy przyszłość i start w dorosłe życie naszego wnuka. Samo gromadzenie kapitału może okazać się zawodne, z powodów wspomnianych wcześniej. Wszystkie długoterminowe cele, w tym i myśl o pozostawieniu wnukom pokaźnego spadku, najlepiej połączyć z długoterminowym oszczędzaniem w funduszach inwestycyjnych lub kapitałowych.

Filozofia finansowa, pozwalająca na równoczesne oszczędzanie i pomnażanie oszczędności przez inwestowanie, stanowi ciągle swego rodzaju nowinkę na polskim rynku. Po części winę ponoszą tu błędne stereotypy, utożsamiające fundusze inwestycyjne z ryzykownymi  spekulacjami giełdowymi. Tymczasem rynek inwestycyjny proponuje cały szereg produktów bezpiecznych, pozwalających na osiąganie zysku w perspektywie długoterminowej, dzięki lokowaniu kapitału np. w funduszach obligacji, zrównoważonych czy zdywersyfikowanych funduszach akcji.

Umieszczenie kapitału w funduszach inwestycyjnych pozwala na mnożenie oszczędności przy umiarkowanym ryzyku inwestycyjnym. Sposobem na zapewnienie swoim dzieciom i wnukom zabezpieczenia na przyszłość jest skorzystanie z propozycji zaufanego towarzystwa inwestycyjnego funduszy inwestycyjnych czy ubezpieczeń na życie (oferującego tzw. ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe). Ryzykowna może okazać się obietnica osiągnięcia zysku przewyższającego kilkukrotnie wkład początkowy, w krótkim okresie czasu: do takich deklaracji zawsze należy podchodzić nieufnie, wybierając w zamian długofalowy program inwestycyjny.

Decydując się na przystąpienie do programu Aviva Investors w celu pomnożenia oszczędności, otrzymuje się dostęp do kilkunastu subfunduszy i możliwości ich zmiany. Jeśli wybieramy możliwość otwarcia i obsługi konta przez internet, oszczędzamy również czas niezbędny na procedury związane z podpisywaniem dokumentów papierowych. Po dokonaniu pierwszej wpłaty w wysokości np. 1000 złotych, kolejne mogą być niższe: zabezpieczenie finansowe dla wnuka systematycznie rośnie, nawet jeśli miesięcznie dopłacasz do funduszu tylko 50 złotych.

Dwanaście lat systematycznego oszczędzania poprzez odkładanie 100 złotych miesięcznie np. „do szuflady” pozwala na zgromadzenie sumy w wysokości 14 400 złotych. To niemało, ale analogiczna suma wpłacana co miesiąc na fundusz inwestycyjny, przy założeniu zysku w wysokości 8%, po 12 latach od rozpoczęcia inwestycji przyniesie zgromadzenie kapitału w wysokości ok. 24 000. Z kolei po osiemnastu latach, kiedy odkładanie „do szuflady” pozwoliłoby na zgromadzenie 21 600 złotych, w funduszu inwestycyjnym może zgromadzić niemal 50 000 złotych! A za te pieniądze można już sfinansować upragniony kierunek studiów wnukowi lub przeznaczyć na wkład własny na jego mieszkanie. Powyższy przykład pokazuje, jak duża jest rozbieżność pomiędzy „zwykłym” oszczędzaniem pieniędzy a decyzją o przystąpieniu do funduszu inwestycyjnego przy zaangażowaniu stosunkowo niewielkich środków.
 
Ryzykowna może okazać się obietnica osiągnięcia zysku przewyższającego kilkukrotnie wkład początkowy, w krótkim okresie czasu: do takich deklaracji zawsze należy podchodzić nieufnie, wybierając w zamian długofalowy program inwestycyjny.
Nota prawna >

Pozostałe artykuły

Uczyń dziecko bogatym!

Sposób na zapewnienie swoim dzieciom i wnukom zabezpieczenia na przyszłość.

Wirtualne inwestycje – nowy trend?

Inwestycje wkraczają w wymiar wirtualny

Nie boisz się ryzyka?

Oto produkty dla Ciebie!

Bank czy fundusz?

Gdzie możesz liczyć na większy zysk?

Podczas wzrostów i spadków

Jak inwestować w akcje?

Zalety oszczędzania długoterminowego

Marzysz o kupnie samochodu, mieszkania lub domu?

W co zainwestować tysiąc i milion?

W pierwszej kolejności określ swój profil inwestycyjny

Ryzyka i tak nie unikniesz

Ale pojęcie ryzyka jest względne i pojmowane bardzo indywidualnie

Żyjesz chwilą? A może spróbujesz oszczędzać?

"Jakoś to będzie" i inne pułapki domowej ekonomii

Błędy w inwestowaniu na emeryturę

Niecierpliwość i emocje? Lepiej nie tutaj

Dolce vita emeryta

Oszczędzanie, czy strategie inwestycyjne?

Jak określić własne strategie inwestycyjne?

Wybór strategii inwestycyjnych - jak go dokonać?

Inwestycje przyszłego emeryta

Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie na emeryturze?

Inwestycje lepsze niż lokata?

Poznaj możliwości inwestycyjne programu Bonus VIP

Kobieta na zakupach

Nie musisz rezygnować z comiesięcznej przyjemności robienia zakupów...

Fundusz inwestycyjny od kuchni

Jak to wygląda na co dzień?

Fundusze inwestycyjne

Zarabiaj, gdy inni tracą!

Jak czytać rankingi funduszy inwestycyjnych?

Co jest ważne podczas analizowania rankingów funduszy inwestycyjnych?

Zysk i spadek bez podatku? Ależ tak!

Skorzystaj z możliwości podatkowych jakie daje Multibonus i Bonus VIP

zwiń / rozwiń

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku
do piątku w godzinach 9:00-20:00.

22 563 22 35

Zostaw kontakt
oddzwonimy

Skontaktujemy się z Tobą bezpłatnie w wybranym przez Ciebie czasie.

Zamów rozmowę

Porozmawiaj
o inwestowaniu online

Wirtualny Oddział czynny od
poniedziałku do piątku g. 9:00-20:00.
dowiedz się więcej

Połącz

Znajdź agenta
lub placówkę

Wyszukaj agenta lub placówkę w swojej okolicy. Jesteśmy w całej Polsce.

Znajdź