Wirtualne inwestycje – nowy trend?

Rozwój technologii powoduje, że wirtualna rzeczywistość upodabnia się do otaczającego nas „analogowego” świata. Z pomocą Internetu nie tylko komunikujemy się z mieszkańcami innych miast i kontynentów, pozostajemy na bieżąco z wydarzeniami na świecie, ale także coraz częściej prowadzimy transakcje finansowe. Przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego można podpisywać faktury i składać deklaracje podatkowe, a tokeny i hasła SMS dają możliwość wykonywania przelewów z elektronicznego konta bankowego. W wymiar wirtualny wkraczają również fundusze inwestycyjne i firmy ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe – sprzedaż funduszy drogą internetową to trend jeszcze świeży, ale już bardzo obiecujący.

Wirtualne finanse
Pasjonatom wirtualnego inwestowania doskonale znane są symulatory gry na giełdzie. Korzystający z platformy giełdowej wirtualny inwestor ma na koncie zdeponowaną określoną liczbę środków, wykorzystywanych do otwierania rachunków. W czasie rzeczywistym, lub z lekkim przesunięciem czasowym może dokonywać zakupu i sprzedaży akcji, zdobywając w ten sposób praktyczną wiedzę na temat poszczególnych instrumentów giełdowych. Przeciwnicy nabywania doświadczenia na giełdzie wirtualnej wskazują, że do prawdziwego, zaawansowanego inwestowania nie wystarczą umiejętności doskonalone w symulatorze. Mimo to, wirtualna giełda stanowi swoisty poligon doświadczalny, pozwalający na sprawdzenie swojej intuicji i przyswojenie podstawowej wiedzy dotyczącej rachunków inwestycyjnych.
Zdalna obsługa klienta to coraz częstszy przypadek w bankowości: wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji pozwala na „zatrudnianie” wirtualnych doradców w postaci automatów – chatbotów. Wirtualna obsługa klienta odbywa się również poprzez udostępnianie możliwości wideorozmowy z konsultantami online: przy wykorzystaniu komputera, kamery i mikrofonu można nie tylko otrzymać informacje, ale także wymieniać dokumenty, a z pomocą podpisu elektronicznego finalizować umowy.

Wirtualne inwestycje
Do szeregu możliwości związanych z elektronicznymi finansami dołącza właśnie opcja wirtualnego inwestowania w fundusze. Pionierem tego sposobu lokowania kapitału stała się grupa Aviva: wirtualny oddział obsługujący klientów ”inwestycyjnych” to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Dla tych klientów Aviva stworzyła nowy produkt – Multibonus.
W odróżnieniu od działalności wirtualnej giełdy, inwestowanie w fundusze Multibonusa poprzez Internet nie jest symulacją. Decyzja o pomnażaniu kapitału poprzez lokowanie środków w długoterminowych funduszach akcyjnych, potwierdzona deklaracją internetową ma taką samą siłę sprawczą, jak podpisanie umowy bezpośrednio w siedzibie Avivy.

Aby rozpocząć wirtualne inwestycje, należy uzupełnić w internetowym formularzu dane konieczne do dokonywania zleceń. Po zaakceptowaniu oświadczenia związanego z programem inwestycyjnym i określeniu wysokości pierwszej wpłaty, klient otrzymuje dane niezbędne do dokonania przelewu ze wskazanego konta, stając się w ten sposób beneficjentem jednego lub kilku funduszy inwestycyjnych z oferty Multibonusa.
Podobnie jak otwarcie, obsługa konta odbywa się za pomocą Internetu, bez papierowych dokumentów. Klienci wirtualnego programu inwestycyjnego otrzymują dostęp do 33 funduszy, oraz możliwość swobodnej ich zmiany bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych. Plusem internetowej obsługi konta inwestycyjnego jest brak opłat administracyjnych i manipulacyjnych.

Wirtualne inwestycje to naturalna konsekwencja rozwoju technologicznego i coraz wyższego poziomu zabezpieczeń transakcji internetowych. Aktywując konto inwestycyjne zyskuje się swobodę działania i całodobowy dostęp do własnych rachunków, bez względu na miejsce pobytu. Wirtualny wymiar funduszy inwestycyjnych daje również możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistami, mailowo lub poprzez wideokonferencje.

Czy można mówić o konkretnej grupie docelowej „wirtualnych inwestorów”? Wydaje się, że propozycja Avivy ma wymiar uniwersalny i jest skierowana do wszystkich zainteresowanych możliwością zyskownego, a jednocześnie wygodnego inwestowania. Zaletą rozwiązań internetowych jest możliwość podejmowania decyzji w zaciszu własnego domu oraz maksymalne uproszczenie procedur związanych zarówno z podpisywaniem umowy, jak i prowadzeniem konta.

Z pomocą Internetu nie tylko komunikujemy się z mieszkańcami innych miast i kontynentów, pozostajemy na bieżąco z wydarzeniami na świecie, ale także coraz częściej prowadzimy transakcje finansowe.
Nota prawna >

Pozostałe artykuły

Uczyń dziecko bogatym!

Sposób na zapewnienie swoim dzieciom i wnukom zabezpieczenia na przyszłość.

Wirtualne inwestycje – nowy trend?

Inwestycje wkraczają w wymiar wirtualny

Nie boisz się ryzyka?

Oto produkty dla Ciebie!

Bank czy fundusz?

Gdzie możesz liczyć na większy zysk?

Podczas wzrostów i spadków

Jak inwestować w akcje?

Zalety oszczędzania długoterminowego

Marzysz o kupnie samochodu, mieszkania lub domu?

W co zainwestować tysiąc i milion?

W pierwszej kolejności określ swój profil inwestycyjny

Ryzyka i tak nie unikniesz

Ale pojęcie ryzyka jest względne i pojmowane bardzo indywidualnie

Żyjesz chwilą? A może spróbujesz oszczędzać?

"Jakoś to będzie" i inne pułapki domowej ekonomii

Błędy w inwestowaniu na emeryturę

Niecierpliwość i emocje? Lepiej nie tutaj

Dolce vita emeryta

Oszczędzanie, czy strategie inwestycyjne?

Jak określić własne strategie inwestycyjne?

Wybór strategii inwestycyjnych - jak go dokonać?

Inwestycje przyszłego emeryta

Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie na emeryturze?

Inwestycje lepsze niż lokata?

Poznaj możliwości inwestycyjne programu Bonus VIP

Kobieta na zakupach

Nie musisz rezygnować z comiesięcznej przyjemności robienia zakupów...

Fundusz inwestycyjny od kuchni

Jak to wygląda na co dzień?

Fundusze inwestycyjne

Zarabiaj, gdy inni tracą!

Jak czytać rankingi funduszy inwestycyjnych?

Co jest ważne podczas analizowania rankingów funduszy inwestycyjnych?

Zysk i spadek bez podatku? Ależ tak!

Skorzystaj z możliwości podatkowych jakie daje Multibonus i Bonus VIP

zwiń / rozwiń

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku
do piątku w godzinach 9:00-20:00.

22 563 22 35

Zostaw kontakt
oddzwonimy

Skontaktujemy się z Tobą bezpłatnie w wybranym przez Ciebie czasie.

Zamów rozmowę

Porozmawiaj
o inwestowaniu online

Wirtualny Oddział czynny od
poniedziałku do piątku g. 9:00-20:00.
dowiedz się więcej

Połącz

Znajdź agenta
lub placówkę

Wyszukaj agenta lub placówkę w swojej okolicy. Jesteśmy w całej Polsce.

Znajdź