Zalety oszczędzania długoterminowego

Marzysz o kupnie samochodu, mieszkania lub domu? Chcesz zarobić na dodatkową emeryturę lub na studia dla dziecka? Regularne oszczędzanie długoterminowe daje Ci możliwość wielokrotnego pomnożenia kapitału, nawet przy niewielkich sumach. Inwestując swoje oszczędności w dłuższym okresie, warto kierować się metodą tzw. potęgi procentu składanego.

Potęga procentu składanego
Siłę procentu składanego doceniał sam Albert Einstein, który mawiał, że „największym wynalazkiem ludzkości jest procent składany”. Czym jest procent składany i na czym polega jego wyjątkowość?
Procent składany to sposób naliczania odsetek - polega na tym, że środki, które zarobiliśmy na inwestycji, dodawane są do kapitału. Następie całość ponownie procentuje, przynosząc kolejne odsetki, których – tak jak poprzednio – nie wypłacamy, a pozostawiamy, aby powiększały nasze oszczędności. Procent składany przynosi największe zyski przy oszczędzaniu długoterminowym. Jak to wygląda w praktyce?
Załóżmy, że zainwestujesz 10 tysięcy złotych, z których po roku osiągnąłeś zysk na poziomie 12%, czyli 1200 zł. Nie przelewasz tej sumy np. na osobiste konto bankowe, ale dodajesz do kapitału początkowego, otrzymując 11 200 zł. Zakładając, że w ciągu kolejnych 25 lat wysokość odsetek będzie podobna, po tym czasie otrzymasz aż 150 tysięcy złotych, czyli kwotę o 15 razy większą niż kapitał początkowy. Krótko mówiąc, potęga procentu składanego polega na tym, że odsetki zarabiają na odsetki osiągane w kolejnych latach inwestycji.

Systematyczne oszczędzanie długoterminowe
Często zdarza się, że inwestujemy pieniądze na dłuższy okres, ale po pewnym czasie z tego rezygnujemy. Jednym z powodów jest strach przed ryzykiem – boimy się, że kapitał, który otrzymamy będzie niższy niż ten, który ulokowaliśmy 10, 20 czy 30 lat temu. Tymczasem bywa tak, że im dłużej inwestujemy, tym większą mamy kontrolę nad potencjalnym ryzykiem. Na giełdzie występują zarówno okresy wzrostów, jak i spadków - rezygnując z inwestycji przy pierwszym spadku, stracimy szansę na odrobienie strat. Natomiast, jeśli uzbroimy się w cierpliwość i przeczekamy gorszy okres, możemy zyskać na przyszłych wzrostach.

Podobnie działa mechanizm uśredniania, który sprawdza się przy systematycznym oszczędzaniu długoterminowym. Jeśli dokonujemy regularnych, a nie jednorazowych wpłat do programu systematycznego inwestowania, rozkładamy inwestycję w czasie, minimalizując ryzyko inwestycyjne. Gdybyśmy wpłacili jednorazowo dużą sumę, mogłoby się okazać, że zdecydowaliśmy się na to w złym momencie np. na szczycie hossy, i w kolejnym okresie czyli w czasie bessy  moglibyśmy ponieść istotną stratę (oczywiście „wytrzymując” do kolejnej hossy moglibyśmy te stratę z nawiązką odrobić). Inwestowanie polegające na systematycznym wpłacaniu mniejszych kwot pozwala uniknąć tego ryzyka. Ponadto dokonując systematycznych wpłat, uśredniają się ceny zakupu jednostek funduszy akcji, dzięki czemu w okresie spadków na giełdzie można nabyć je taniej (albo inaczej: nabyć więcej jednostek za taką samą kwotę wpłaty). W ten sposób gdy powrócą wzrosty na giełdzie, osiągniemy wyższe zyski, niż w przypadku jednorazowej inwestycji.

Inwestycje długoterminowe Avivy
Przykładowe programy inwestycyjne Avivy, dzięki którym możesz efektywnie pomnażać swój kapitał w dłuższej perspektywie czasu:

  • Program Pierwszy Krok– jeśli chcesz zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka, możesz wybrać długoterminowy plan oszczędzania adresowany do najmłodszych. Polega on na wpłacaniu regularnych składek w wysokości minimum 50 złotych miesięcznie przez co najmniej 3 lata. Ile możesz zyskać? Zakładając, że co miesiąc będziesz inwestował 100 zł, a wysokość zysku wyniesie 8% w skali roku, po 12 latach zyskasz ponad 9 tysięcy złotych (a razem z wpłaconymi składkami będziesz miał ponad 23 tysiące złotych), po 18 – prawie 25 tysięcy! (razem z kapitałem – ponad 46 tysięcy złotych).
  • Kapitalna Przyszłość – program długoterminowego oszczędzania ze składką miesięczną, kwartalną, półroczną lub roczną. Jeśli chcesz inwestować regularnie, możesz wpłacać co miesiąc od 200 zł do 2 tysięcy złotych. Poza tym możesz odprowadzać składki dodatkowe w wysokości co najmniej 650 złotych.
  • Aviva Investors Indywidualny Program Inwestycyjny– właścicielem rachunku może być osoba indywidualna lub małżeństwo. Czas trwania programu to co najmniej 3 lata z minimalną składką miesięczną w wysokości 100 złotych. Dzięki dostępowi do konta przez telefon komórkowy i Internet możesz w każdej chwili zmienić strategię inwestycyjną.
Na giełdzie występują zarówno okresy wzrostów, jak i spadków - rezygnując z inwestycji przy pierwszym spadku, stracimy szansę na odrobienie strat.
Nota prawna >

Pozostałe artykuły

Uczyń dziecko bogatym!

Sposób na zapewnienie swoim dzieciom i wnukom zabezpieczenia na przyszłość.

Wirtualne inwestycje – nowy trend?

Inwestycje wkraczają w wymiar wirtualny

Nie boisz się ryzyka?

Oto produkty dla Ciebie!

Bank czy fundusz?

Gdzie możesz liczyć na większy zysk?

Podczas wzrostów i spadków

Jak inwestować w akcje?

Zalety oszczędzania długoterminowego

Marzysz o kupnie samochodu, mieszkania lub domu?

W co zainwestować tysiąc i milion?

W pierwszej kolejności określ swój profil inwestycyjny

Ryzyka i tak nie unikniesz

Ale pojęcie ryzyka jest względne i pojmowane bardzo indywidualnie

Żyjesz chwilą? A może spróbujesz oszczędzać?

"Jakoś to będzie" i inne pułapki domowej ekonomii

Błędy w inwestowaniu na emeryturę

Niecierpliwość i emocje? Lepiej nie tutaj

Dolce vita emeryta

Oszczędzanie, czy strategie inwestycyjne?

Jak określić własne strategie inwestycyjne?

Wybór strategii inwestycyjnych - jak go dokonać?

Inwestycje przyszłego emeryta

Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie na emeryturze?

Inwestycje lepsze niż lokata?

Poznaj możliwości inwestycyjne programu Bonus VIP

Kobieta na zakupach

Nie musisz rezygnować z comiesięcznej przyjemności robienia zakupów...

Fundusz inwestycyjny od kuchni

Jak to wygląda na co dzień?

Fundusze inwestycyjne

Zarabiaj, gdy inni tracą!

Jak czytać rankingi funduszy inwestycyjnych?

Co jest ważne podczas analizowania rankingów funduszy inwestycyjnych?

Zysk i spadek bez podatku? Ależ tak!

Skorzystaj z możliwości podatkowych jakie daje Multibonus i Bonus VIP

zwiń / rozwiń

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku
do piątku w godzinach 9:00-20:00.

22 563 22 35

Zostaw kontakt
oddzwonimy

Skontaktujemy się z Tobą bezpłatnie w wybranym przez Ciebie czasie.

Zamów rozmowę

Porozmawiaj
o inwestowaniu online

Wirtualny Oddział czynny od
poniedziałku do piątku g. 9:00-20:00.
dowiedz się więcej

Połącz

Znajdź agenta
lub placówkę

Wyszukaj agenta lub placówkę w swojej okolicy. Jesteśmy w całej Polsce.

Znajdź