Zysk i spadek bez podatku? Ależ tak!

Istnieje wiele powodów, dla których decydujemy się odkładać pieniądze. Do najbardziej oczywistych i najczęściej spotykanych należy gromadzenie kapitału na stosunkowo krótkoterminowy cel: wakacyjną wyprawę, sprzęt elektroniczny, nowe meble. W takiej sytuacji popularną decyzją jest comiesięczne odkładanie określonej kwoty na konto oszczędnościowe. Jeśli jednak oszczędzanie ma w perspektywie cel inny, bardziej odległy, warto zastanowić się nad efektywniejszymi sposobami gromadzenia kapitału.

Z myślą o przyszłości i spadku bez podatku

Zainteresowanie uposażeniem najbliższych na wypadek własnej śmierci już dawno przestało być domeną osób starszych. Współcześnie nie dziwi już, że decyzja o zabezpieczeniu przyszłości rodziny poprzez wykupienie polisy na życie podejmowana jest wcześniej. Oprócz zapewnienia sobie poczucia komfortu, osoba ubezpieczona zyskuje możliwość dopasowania warunków umowy do indywidualnych oczekiwań.
Do osób, które zamierzają połączyć efektywne inwestowanie z zapewnieniem sobie i najbliższym poczucia bezpieczeństwa, towarzystwa ubezpieczeniowe kierują propozycję programów inwestycyjno-ubezpieczeniowych. Inwestycja w połączeniu z ubezpieczeniem pozwala z jednej strony na czerpanie korzyści w ramach funduszy kapitałowych, z drugiej zaś – na zabezpieczenie przyszłości osobom wskazanym przez inwestora.
Przyjrzyjmy się specyfice połączenia ubezpieczeń i inwestycji na przykładzie produktów oferowanych przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Aviva: Bonus VIP i Multibonus. Ich funkcjonowanie opiera się na założeniu osiągnięcia wzrostu oszczędności w perspektywie długoterminowej. Odległy termin zakończenia inwestycji pozwala na lokowanie kapitału w funduszach o wyższym niż np. w przypadku bankowych lokat ryzyku inwestycyjnym: w portfelu inwestycyjnym, obok długoterminowych obligacji, znajdują się również akcje. Ze względu na fakt, że zalecany minimalny okres utrzymywania środków i generowania zysków w programie inwestycyjno-ubezpieczeniowym wynosi od 3 do 5 lat, ryzyko wynikające z wahań wartości zmniejsza się.

Program Bonus VIP wymaga przeznaczenia na inwestycję co najmniej 10 tysięcy złotych. Uczestnik ma do wyboru dziesięć funduszy kapitałowych o zróżnicowanym stopniu ryzyka, zarządzanych przez grupę Aviva. Uczestnik może ulokować pieniądze w jednym lub w kilku z tych funduszy.
Program Multibonus pozwala inwestować w fundusze Avivy, jak również w fundusze zarządzane przez inne, profesjonalne firmy inwestycyjne. Minimalna suma przeznaczona na inwestycję wynosi tu 20 tysięcy złotych, a 100% sumy podlega alokacji w aż 33 ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.
Zarówno w programie Bonus VIP jak i Multibonus, uczestnik otrzymuje możliwość zmian funduszy. Multibonus dodatkowo „premiuje” użytkowników wirtualnych narzędzi inwestycyjnych: zmiany dokonywane przez Internet są bezpłatne. Co ciekawe, przenoszenie środków pomiędzy Ubezpieczonymi Funduszami Kapitałowymi w Bonusie VIP czy Multibonusie nie wiąże się z koniecznością natychmiastowego uiszczenia 19% podatku od zysków kapitałowych – produkty te stanowią swoisty parasol podatkowy. Podatek od dochodów kapitałowych płacony jest dopiero z chwilą likwidacji inwestycji: daje to możliwość wypracowania zysku większego, niż np. w przypadku lokaty bankowej, od której przy naliczaniu odsetek regularnie odprowadzany jest podatek.

Klienci obydwu omawianych programów stają się beneficjentami ubezpieczenia, pozwalającego, w wypadku śmierci, na wypłatę środków dowolnie wskazanym osobom bez podatku od zysków kapitałowych. Ponieważ końcowe świadczenie ubezpieczeniowe nie staje się częścią masy spadkowej, osoby uprawnione zwolnione są również z podatku spadkowego.

Hybrydowa struktura programów Bonus VIP i Multibonus daje możliwość korzystania z udogodnień rozpatrywanych zarówno z perspektywy inwestycyjnej jak i spadkowej: nie zostały tu określone limity wiekowe, ani konieczność prowadzenia badań medycznych, jakie wymagane są często przy zawieraniu ubezpieczeń na życie.

Programy inwestycyjno-ubezpieczeniowe stanowią odpowiedź na oczekiwania tych klientów, którzy są zainteresowani długoterminowym ulokowaniem kapitału w efektywny inwestycyjnie i podatkowo sposób. Skorzystanie z możliwości podatkowych jakie daje Multibonus i Bonus VIP pozwala funduszom przeznaczonym dla spadkobierców „pracować” w sposób bardziej efektywny niż tradycyjna lokata bankowa, a możliwość scedowania praw własności pozwala stworzyć zabezpieczenie dla istniejących zobowiązań kredytowych i innych. Dodatkowo, systemy łączące inwestycję i ubezpieczenie stwarzają możliwość wypłacania do 10% środków w skali roku, oraz dodatkowe wpłaty kapitału w miarę potrzeb i możliwości. Spadek bez podatku staje się równocześnie atrakcyjnym sposobem na pomnażanie jego docelowej wysokości.
Przenoszenie środków pomiędzy Ubezpieczonymi Funduszami Kapitałowymi w Bonusie VIP czy Multibonusie nie wiąże się z koniecznością natychmiastowego uiszczenia 19% podatku od zysków kapitałowych – produkty te stanowią swoisty parasol podatkowy.
Nota prawna >

Pozostałe artykuły

Uczyń dziecko bogatym!

Sposób na zapewnienie swoim dzieciom i wnukom zabezpieczenia na przyszłość.

Wirtualne inwestycje – nowy trend?

Inwestycje wkraczają w wymiar wirtualny

Nie boisz się ryzyka?

Oto produkty dla Ciebie!

Bank czy fundusz?

Gdzie możesz liczyć na większy zysk?

Podczas wzrostów i spadków

Jak inwestować w akcje?

Zalety oszczędzania długoterminowego

Marzysz o kupnie samochodu, mieszkania lub domu?

W co zainwestować tysiąc i milion?

W pierwszej kolejności określ swój profil inwestycyjny

Ryzyka i tak nie unikniesz

Ale pojęcie ryzyka jest względne i pojmowane bardzo indywidualnie

Żyjesz chwilą? A może spróbujesz oszczędzać?

"Jakoś to będzie" i inne pułapki domowej ekonomii

Błędy w inwestowaniu na emeryturę

Niecierpliwość i emocje? Lepiej nie tutaj

Dolce vita emeryta

Oszczędzanie, czy strategie inwestycyjne?

Jak określić własne strategie inwestycyjne?

Wybór strategii inwestycyjnych - jak go dokonać?

Inwestycje przyszłego emeryta

Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie na emeryturze?

Inwestycje lepsze niż lokata?

Poznaj możliwości inwestycyjne programu Bonus VIP

Kobieta na zakupach

Nie musisz rezygnować z comiesięcznej przyjemności robienia zakupów...

Fundusz inwestycyjny od kuchni

Jak to wygląda na co dzień?

Fundusze inwestycyjne

Zarabiaj, gdy inni tracą!

Jak czytać rankingi funduszy inwestycyjnych?

Co jest ważne podczas analizowania rankingów funduszy inwestycyjnych?

Zysk i spadek bez podatku? Ależ tak!

Skorzystaj z możliwości podatkowych jakie daje Multibonus i Bonus VIP

zwiń / rozwiń

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku
do piątku w godzinach 9:00-20:00.

22 563 22 35

Zostaw kontakt
oddzwonimy

Skontaktujemy się z Tobą bezpłatnie w wybranym przez Ciebie czasie.

Zamów rozmowę

Porozmawiaj
o inwestowaniu online

Wirtualny Oddział czynny od
poniedziałku do piątku g. 9:00-20:00.
dowiedz się więcej

Połącz

Znajdź agenta
lub placówkę

Wyszukaj agenta lub placówkę w swojej okolicy. Jesteśmy w całej Polsce.

Znajdź